Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva
Informace zde.
Dalším ze státních svátků, který proběhne v pátek 17. listopadu, je Den boje za svobodu a demokracii. Současně je 17. listopad také Mezinárodním dnem studentstva.
K tomuto datu se tedy vážou dvě události, které od sebe dělí 50 let. Ta první je z roku 1939, kdy v protektorátu Čechy a Morava byly nacisty uzavřeny české vysoké školy. Stalo se tak po protinacistických demonstracích a následně pohřbu studenta medicíny Jana Opletala, jenž se stal projevem odporu proti německé okupaci. Poté následovaly ze strany nacistického Německa další represe. V r. 1941 byl v Londýně 17. listopad vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva a stal se tak prozatím jediným dnem mezinárodního významu, který má český původ.
K odkazu 17. listopadu se vrátili v roce 1989 studenti vysokých škol. V tento den se konalo povolené pietní shromáždění k 50. výročí uzavření českých vysokých škol. Po jeho oficiálním ukončení se velká část demonstrantů vydala na pochod do centra města, aby projevila nesouhlas s tehdejším komunistickým režimem. Ozbrojené složky Veřejné bezpečnosti obklíčily demonstranty na Národní třídě a tvrdě proti nim zakročily. Způsob zásahu pobouřil celou veřejnost a měl za následek odstartování vlny protestních akcí v celé republice a začátek revoluce, která přinesla konec totalitní moci v našem státě. 29. prosince byl ve Vladislavském sále Pražského hradu zvolen prezidentem republiky bývalý disident, představitel Charty 77, Václav Havel.
Sametová revoluce se stala v dějinách naší vlasti významným milníkem, vedla k pádu komunistického režimu a přinesla tak znovunabytou svobodu.
/ze školní rozhlasové relace/
Datum poslední aktualizace: 16. 11. 2023 18:16