Lyžařský výcvikový kurz v Hlinsku 2022

Informace zde

V týdnu od 7. února do 11. února 2022 se konal dojezdový lyžařský výcvikový kurz ve Skiareálu Hlinsko. Celkem se zúčastnilo 12 žáků (10 žáků ze sedmé třídy a dva žáci z osmé třídy). Lyžaře čekalo pět dnů zaplněných čtyřmi hodinami výukových bloků.

Jelikož škola zajistila odvoz žáků i s vybavením na sjezdovku, nemuseli jsme spěchat na vlak, společně jsme se na dvě etapy dopravili do Hlinska. Po příjezdu jsme hned po rozcvičení zahájili výuku. Nejprve žáky čekala všeobecná lyžařská průprava na místě, následně jsme se přesunuli na cvičný svah, kde jsme zjistili, že první den se stane velkým problémem mokrý nový sníh. Naštěstí jsme použili vosk, a tak byl tento problém rychle vyřešen. Následně jsme vyrazili na malou sjezdovku, kde žáci poprvé naplno předvedli své vstupní dovednosti. Zjistili jsme, že máme velice rozmanitou skupinu, tři žáci stáli na lyžích poprvé, dva patřili k excelentním lyžařům, jedna třetina špatní lyžaři a druhá třetina méně špatní lyžaři. Zahájili jsme společně metodickou řadu. Brzy bylo potřeba využít individuální výuku pro naše začátečníky, kterým se věnovali zkušení pomocníci. První den jsme zakončili jízdou v pluhu. Po konci výuky jsme lyže a boty uschovali v domluvených prostorech a vyrazili pěšky na vlak.

Druhý den nás již čekal odjezd vlakem v 7:13. Po příchodu na sjezdovku jsme byli rychle připraveni a druhý výukový blok mohl začít. Tento den bylo hlavní cílem najezdit co nejvíce kilometrů a projít metodickou řadou co nejdále. Bára s Honzíkem měli po většinu času ještě individuální výuku, aby nás dohnali v dovednostech. Ostatní procházeli úspěšně metodickou řadou. Po zvládnutí snožného oblouku jsme vyrazili do Prosetína.

Třetí den nás čekalo zdokonalování snožného oblouku. U většiny byl vidět obrovský pokrok, vše šlo velice dobře. Do přestávky jsme trénovali a trénovali. Po přestávce přišel konečně na řadu základní carvingový oblouk. Podmínky sice už nebyly dobré, na sjezdovce jezdilo mnoho lidí, vadila nám i rozbitá sjezdovka. Bylo však potřeba vyzkoušet si carvingovou jízdu, abychom měli další den na co navázat.

Čtvrtý den nás uvítaly top podmínky. Tvrdý manžestr, slunce a příjemná teplota. Čtvrteční program byl celý věnován carvingu. Všichni si vyzkoušeli jednotlivé oblouky a různá cvičení. Jedinou kaňkou tohoto dne bylo velké množství lidí, které nám výuku carvingu značně stěžovalo, ale zvládli jsme to. Po přestávce jsme začali trénovat na závod, především rychlý start a rychlejší jízdu. Tento den jsme si nejvíce užili.

Poslední, tedy pátý den byl v plánu závod. Do závodu byli přihlášení všichni naši žáci. Každý za úspěšné projetí cílovou páskou získal nejen pamětní medaili, ale především pěkný zážitek. Málokdy se totiž běžnému lyžaři stane, že si může vyzkoušet trať obřího slalomu. Vše proběhlo v pořádku, tedy až na počasí, které nám dnes vůbec nevyšlo. Na zpáteční cestu škola opět zajistila dopravu, takže jsme měli návrat již bez starostí.

Celkově se nám výcvik velice vydařil, všichni naši tři „nelyžaři“ se naučili základům lyžování se správnou technikou. U ostatních byl znát větší, či menší pokrok, avšak spoustu zažitých chyb v technice se za krátkou dobu výcviku nepovedlo odstranit. Pozitivní zprávou je také to, že se za celý výcvik nikdo vážněji nezranil.

Datum vložení: 14. 2. 2022 9:46
Datum poslední aktualizace: 14. 2. 2022 9:49