Mladí pro klima

Mladí pro klima 1

projekt šesté třídy

Naši šesťáci se v tomto školním roce zapojili do projektu Mladí pro klima realizovaného střediskem ekologické výchovy SEVER v Horním Maršově, tento projekt vychází z metodiky Škola pro udržitelný život, hlavní rozdíl spočíval v zaměření na klimatickou změnu.

Na úvod jsme si nastavili třídní pravidla vzájemné komunikace a prošli motivační částí, poznávali jsme své silné stránky a zamýšleli se nad tím, jak je využít při realizaci našeho projektu. Také jsme se učili vnímat naše okolí svými smysly a prohlubovali jsme vztah k místu kde žijeme prostřednictvím volné literární a výtvarné tvorby.

V druhém kroku jsme již přemýšleli o klimatické změně, zhlédli jsme video zaměřené na toto téma a vytvořili myšlenkovou mapu, myšlenky věnované příčinám klimatické změny jsme označili modře, důsledky červeně a řešení zeleně. Myšlenkové mapy jsme si s sebou vezli na pobyt v Horním Maršově, kde jsme v únoru 2022 strávili tři úžasné dny naplněné zajímavými činnostmi, jež si pro nás připravili lektoři ekocentra SEVER. Mimo jiné jsme vytvořili společnou myšlenkovou mapu, hráli simulační hru Podnebín, poznávali jsme mitigační a adaptační opatření, učili se tvořit klima mapu.

Získané vědomosti a dovednosti jsme využili při tvorbě KLIMA mapy obce Prosetín, do námi nakresleného plánku obce jsme znázornili adaptační opatření, která jsme v obci objevili, i místa ohrožená klimatickou změnou. Těmi jsme se pak podrobněji zabývali, určili jsme lokality, které jsou nejvíce zranitelné klimatickými dopady a přemýšleli jsme o možných adaptačních a mitigačních opatřeních, která by tato problémová místa „vylepšila“.

Nyní jsme mohli začít připravovat setkání s komunitou, děti si vytvořily seznam úkolů (pozvánky, prezentace k představení projektu, příprava třídy - místo setkání, občerstvení, „hlídací“ koutek pro malé děti, …), každé z nich se svého úkolu ujalo s velkou pílí a zodpovědností. Sdílecí setkání proběhlo skvěle, zúčastnil se jej pan starosta, paní ředitelka i paní zástupkyně, podpořit své děti přišli rodiče, prarodiče, starší i mladší sourozenci.

Po setkání s komunitou jsme společně vybrali dva projektové záměry – zelená fasáda na plotě okolo pomníku padlým a nádrž na zachycování dešťové vody. Děti si opět bez problému rozdělily úkoly a projektové záměry úspěšně realizovaly. Závěrečné slavnosti a zároveň hodnocení projektu se zúčastnilo vedení obce a školy, pedagogický sbor i spolužáci z druhého stupně naší školy. Děti se dohodly s panem starostou, že na podzim vytvoříme komunitní kompostéry pletené z proutí, přizvali jsme i spolužáky z jiných tříd, pokud se budou chtít zapojit.

Přes svůj nízký věk a poměrně obtížné téma klimatické změny se šesťáci do celého projektu zapojili velmi aktivně, úkoly plnili se zaujetím. Během realizace projektu jsme se navzájem lépe poznali, naučili se spolupracovat a komunikovat, přijímat názory a argumenty ostatních, naslouchat jim. Učili jsme se plánovat a promýšlet jednotlivé kroky, vyhledávat informace a pracovat s nimi. Lépe jsme poznali sami sebe, přemýšleli o svých silných stránkách a jak je využít, hodnotili jsme naši obec z hlediska klimatických změn a věřím, že i přispěli ke zlepšení našeho okolí.

V rámci projektu se šest žáků zúčastnilo dvou sdílecích setkání s dalšími školami zapojenými do projektu. První proběhlo v Hradci Králové, kde děti statečně prezentovaly svoji práci před ostatními a druhé v Praze, kde nás k další práci inspirovalo setkání s aktivními mladými lidmi.

Závěrem bych za nás chtěla poděkovat lektorům Ekocentra SEVER za podporu, metodické vedení a spoustu skvělých zážitků během pobytu v Horním Maršově i při realizaci projektu. Moc děkujeme paní ředitelce J. Matrasové a panu starostovi M. Vychroňovi za pochopení, spolupráci a pomoc při realizaci tohoto projektu.

Šesťáci a Z. Veselá

Datum vložení: 29. 6. 2022 20:13