Testování dětí

Základní informace:

děti v MŠ v prezenční výuce musí absolvovat dva antigenní testy týdně s tím, že první test se provede v den nástupu dítěte do školy a druhý test za 2 a maximálně 3 pracovní dny.

Testování dětí z obou tříd bude probíhat v přízemí budovy, a to bezprostředně po příchodu dětí do školy. Odběr může provádět zákonný zástupce za dozoru dohlížející osoby nebo přímo zaměstnanci MŠ. V případě, že testování budou provádět zaměstnanci MŠ, je nutné podepsat souhlas s asistencí třetí osoby při provádění testu, který rodiče obdrží v MŠ.

Po samotném testování dítě se zákonným zástupcem neprodleně opustí testovací místnost a vyčkají 15 minut ve venkovních prostorách na výsledek testu.

Co bude dál v případě pozitivního výsledku testu
Další kroky se liší podle toho, jestli se bude jednat o první test v daném týdnu (většinou pondělí) nebo o druhý test (většinou čtvrtek).
a) Pozitivní výsledek při první testu v týdnu – pondělí

-pokud je test pozitivní, je zákonný zástupce poučen o nutných opatřeních během návratu domů a bez zbytečného odkladu opouští i s dítětem školu. Zároveň obdrží potvrzení o pozitivní výsledku antigenního testu pro svého dětského lékaře.

-při negativním PCR testu rodiče doloží škole negativní výsledek a dítě se může vrátit k prezenční výuce.

b) Pozitivní výsledek při druhém testu v týdnu – čtvrtek
– zákonní zástupci všech dětí ve třídě budou vyzváni k vyzvednutí dětí ze školy a celá třída od dalšího dne přechází na dálkovou výuku
– dítě nebo žák s pozitivním AG testem obdrží od školy potvrzení o pozitivní testu, rodiče kontaktují dětského lékaře a absolvují potvrzovací PCR test
– do doby výsledků je celá třída na dálkové výuce
– při potvrzení pozitivity jsou rodiče povinni informovat školu a následné kroky a opatření stanoví KHS
– při negativním PCR testu rodiče doloží škole negativní výsledek a celá třída od dalšího dne vrací k prezenční výuce.

Testování nebudou muset absolvovat děti, které měly v posledních 90 dnech pozitivní PCR test na covid-19 a tuto skutečnost doloží škole (lékařská zpráva, potvrzení z laboratoře, případně přeposlaná SMS s výsledkem pozitivního testu), dále děti , které budou mít potvrzení o negativním PCR nebo antigenním testu ne starší než 48 hodin (z běžného odběrového místa) a nebudou mít žádné příznaky onemocnění covid-19; testovat se nebudou případně muset děti, které budou mít certifikát Ministerstva zdravotnictví o absolvování kompletního očkování a od poslední dávky uplyne alespoň 14 dnů.
Děti, které jejich zákonní zástupci nebudou chtít testovat, se nebudou moci prezenční výuky účastnit a jejich absence bude omluvena.

Postup pro LEPU test:
1) Provedení samoodběru - během odběru vzorku by měla být hlavička výtěrové tyčinky zcela zasunuta do nosní dírky a jemně 5krát otočena, následně se odebírá vzorek stejnou výtěrovou tyčinkou z druhé nosní, dírky stejným způsobem, aby se zajistilo dostatečné množství vzorku.
2) Testovaný nebo dohlížející osoba otevírá vyhodnocovací kartu, vsouvá výtěrovou tyčinku do označených otvorů (z otvoru B do otvoru A), odstraňuje lepicí proužek, dohlížející osoba nakape 6 kapek přiloženého roztoku (všechny ostatní kroky provádí testovaný, je-li toho schopen, sám), otočí tyčinkou dvakrát tam a zpět, uzavře vyhodnocovací kartu a lehce přimáčkne.

Datum vložení: 8. 4. 2021 16:51
Datum poslední aktualizace: 8. 4. 2021 16:57